A kis kávézó teraszán ültek le. A lány ment elől, a tömegtől távol választott helyet. Az utolsó nyári meleget akarta kiélvezni, ezért a nap felé fordította a széket, meg sem várta, hogy a fiú is elhelyezkedjen, csak hátradőlt és becsukta a szemét. Békésnek tűnt. A fiú a kis asztalka túloldalán ült le, és hosszan nézte őt.
A pincérnő hamarosan mellettük termett, és üdvözölte őket.
– Kérnek esetleg pokrócot? – kérdezte.
– Nem – mordult rá a lány.
– Nem szükséges, köszönjük! – vette át a szót a fiú, és elnézést kérően mosolygott a pincérnőre. – Két hosszú kávét kérünk. Az egyikhez hozzon egy kis meleg tejet.
– Menteset – mondta foghegyről a lány.
– Laktózmenteset – fordított a fiú a pincérnőnek. – És két croissant-t legyen kedves!
A fiú erősen raccsolva, franciásan ejtette ki a péksütemény nevét, mire a lány arca összerándult, mintha a hideg futkosna a hátán, de a szemét továbbra sem nyitotta ki. A pincérnő együttérzően a fiúra bólintott, majd elindult továbbítani a rendelést. A fiú is napozni próbált, de nem tudott ellazulni, a lányt fürkészte.
– Jól vagy? – kérdezte.
A lány nem válaszolt.
– Odaadhatom a pulóveremet – folytatta.
A lány felé fordult, kinyitotta a szemét egy röpke pillanatra, de aztán sütkérezett tovább. Erre a fiú is elhallgatott, igyekezett úgy elhelyezkedni a széken, hogy kényelmes legyen. Pár másodpercig ült nyugodtan, azonnal izegni-mozogni kezdett. Levette a zakóját és a fekete pulóverét, majd felállt, hogy a lányt betakarja vele. A lány nem reagált, még akkor sem, mikor a fiú óvatosan körbebugyolálta. Közben megérkezett a rendelésük. A pincérnő a márványasztalkára készítette a gőzölgő kávékat, kis fémkancsóban a forró tejet, rápillantott a vendégekre, alig hallhatóan sóhajtott, majd visszavonult.
A lány komótosan elkészítette a tejeskávéját, több adag cukrot szórt bele, és hangos csörömpöléssel sokáig kavargatta. A fiú nem bírta tovább, és megtörte feszült a csendet.
– Mostanában cukorral iszod? – kérdezte.
A lány bólintott, kortyolt egy nagyot, és elégedetten visszadőlt a székére.
– Más is változott? – érdeklődött tovább a fiú.
– Mi változott volna? – kérdezte ironikusan a lány.
A fiú pár percig ismét csendben maradt. Összefonta a karját, talán lehűlt a levegő. Egyszercsak kifakadt.
– Miért haragszol?
A lány csak nézett maga elé.
– Milyen Bordeaux-ban? – törte meg végül a hallgatását.
– Semmilyen. Mint itthon – válaszolta sértődötten a fiú, amiért nem a kérdésre kapott választ, aztán mintha kapcsolt volna, hangnemet váltott, és kedvesebben folytatta. – Persze jó. Rengeteget dolgozom.
– Örülök. Gyerekek?
– Nőnek. Meg sem ismernéd Dinát! Akkora, mint az anyja. Dávid is elkezdte az iskolát.
– Az jó – vágta rá a lány, és ismét visszadőlt a nap felé.
– Neked lett valakid? – kérdezte óvatosan a fiú.
– Viccelsz? – ráncolta össze a homlokát a lány, de nem tudta folytatni, mert ebben a pillanatban a pincérnő hozta a péksüteményeket. A villa lecsúszott a szalvétáról, és hangosan csörrent az asztalon. Mindketten összerezzentek.
– Miért, mi a baj? – bátorodott fel a fiú.
– Bepasizni? Apa mellett? Nekem elpatkolni sem lett volna időm – fakadt ki a lány.
Talán túl hangosra sikerült a válasza, mert többen felé fordultak a szomszédos asztaloktól. A fiú szinte suttogva folytatta.
– Sajnálom.
– Nem, nem sajnálod – emelte meg a hangját a lány.
– Honnan tudod? Nekem is nehéz volt, hogy apa így leépült, de mindig küldtem pénzt.
– Tudod mire volt az elég? A gyógyszerekre. Havi egy zsák pontosan adagolt, értelmetlen kemikáliára, de járt hozzá gyógymasszőr, ilyen nővér, olyan orvos, takarítónő. Soroljam ez mivel jár?
– Mit vársz tőlem?
– Hogy ne csak akkor legyen szabad járat, amikor már késő.
– Állandóan dolgozom. Mit tudtam volna hozzátenni, ha néha itt vagyok veletek? Engem sem ismert volna meg – folytatta a fiú.
– Hozzátenni nem sokat kellett, hallgatni annál inkább. Úgy lenni mellette, hogy ne engedd be azt a rengeteg mocskolódást és rosszindulatot, ami sugárzott belőle. Legalább egy részét felfoghattad volna te. Mindenkit utált, egyedül téged hiányolt és várt. Az ő kicsi fiát. Téged bezzeg megismert volna.
– Tudod, hogy az ilyesmiben nem vagyok jó. Éjjel-nappal robotolok – pattant fel a fiú.
– Útban vagy.
– Mi?
– Elállod a napot.
– Bocsánat – nyögte, és visszaült a helyére.
A fiú lassan nekiállt enni. Sokáig rágta a falatot, mint aki erősen gondolkodik. A lány is felkapta a maga süteményét, és három harapással eltüntette.
– Holnap vissza kell mennem – folytatta a fiú.
– Anya tudja?
– Még nem mondtam neki.
– Sejtettem – sóhajtott a lány.
– Segítenél nekem, te olyan jól megtalálod vele a hangot? – kérdezte a fiú.
A lány nagy levegőt vett, hogy választ adjon, ám ebben a pillanatban újra megjelent a pincérnő, és lassan, komótosan szedte össze a kiürült csészéket és tányérokat.
– Megint én segítsek? – sziszegte, miután nem bírta kivárni, hogy a pincérnő eltűnjön.
– Csak ha úgy érzed, hogy anyának az jobb – mondta csendesen a fiú, és félszegen a pincérnőre sandított, majd folytatta. – Szegénykém nincs jó bőrben.
– Tényleg? – nevetett fel a lány, és lerántotta magáról a fekete pulóvert.
– Neki te vagy a mindene – folytatta a fiú, és visszavette a ruhadarabot. – Támogatlak, ahogy eddig, azért is vállaltam el ezt a stresszes állást.
A lány hallgatott, majd az asztalra szóródott morzsával kezdett babrálni.
– Úgy gondolod, az jobb neki?
– Sokkal.
A lány bámult maga elé.
– Persze, megmondom neki inkább én.
– Egy tündér vagy! Ugye tudod? – felpattant, és egy cuppanós puszit nyomott a lány arcára.
Ebben a pillanatban csengett a fiú mobilja, felkapta.
– Une minute! – súgta a telefonba.
A készüléket a vállához szorította, összekapta a holmiját, és elmutogatta a lánynak, hogy induljanak. Kivett a tárcájából egy bankjegyet, ami a reggelijüket bőven fedezte, majd az asztalra tette. Maga elé engedte a lányt, a pincérnőnek kedvesen jelezte, hogy az asztalon hagyta a fogyasztásuk árát, majd ahogy távozott a kis kávézóból, teljesen belefeledkezett a telefonbeszélgetésbe.
Add Comment